DENİZLİ ÇAMELİ İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

24 Kasım Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun!
Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun

İnsanoğlu yaratılmışların en üstünü ve en şereflisi olarak dünyaya gelir. Çünkü duyu organlarının yanında kendisine akıl nimeti verilmiştir. Akıl insanın iyiyi kötüden, güzeli çirkinden, doğruyu yanlıştan ayırabilme melekesidir, yeteneğidir.

            Akıl sayesinde insan yaratılıştan itibaren bir kısım şeyleri bilebilir. Ama daha çoğunu öğrenmesi için bir öğretmene ihtiyacı vardır.

            Hayatın başlangıcından bitişine kadar öğrenme faaliyeti devam eder. “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” düsturu gereğince yine inancımız gereği beşikten mezara kadar öğrenmek durumunda olan insan hayat boyu öğretmene ihtiyaç duyar.

             

Türk öğretmeninin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilinci uyandırmak amacıyla, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

            Bugün tüm öğretmenlerimizin hizmetlerine karşılık, unutulmadıklarını gösteren bir gündür.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Toprak altına atılan bir tohumun, onlarca tohum verebilmesi için kendisini feda etmesi gibi, bir öğretmen de hayatını bu anlamlı ve şerefli meslek uğruna adayabilmelidir.

Hz. Ali R.A.“ Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum.” diyor. Peygamber Efendimiz her 10 çocuğa okuryazarlık öğreten esiri serbest bırakmıştı.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Kendini kontrol edemeyen bir öğretmen, öğrencisini hiç kontrol edemez. Kendi eksikliğini gören ve onu tamamlayan bir öğretmen, başarıya adaydır. Öğretmenlerin başarılı olmaktan başka bir seçeneği yoktur. Olsaydı öğretmen olmazdı. Öğretmen her şey değil, her şeye açılan kapı olmalı.

Öğretmen, yaptıkları kadar yapamadıklarından da sorumludur. Öğretmenin kendindeki gücü fark etmesi, harekete geçirmesi ve elindeki işlenmeyi bekleyen servetin kıymetini bilmesi gerekir. Çeşitli bahanelerin ardına sığınarak kendindeki bu gücü ve serveti eritmemelidir.

       Öğretmen bir ayna olmalıdır. Kendisine bakanlar iyiyi, doğruyu, hoşgörüyü, geleceği görmelidir. Ayna kırık olursa ona bakanlar baktığına pişman olur. Öğretmenin bir ayna olarak kendisine çok iyi bakması gerekir.

Öğretmen Kendini sadece okul ile sınırlamayacağı gibi okul dışında getto oluşturup dar alanda kendini hapsedemez ve toplumdan soyutlayamaz. Çünkü o bir liderdir. Soyutlarsa öğretmen olamaz. Toplumun içinde olmalı bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel hayatına katılmalı, katkı sağlamalı ve yönlendirmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 24 Kasım Öğretmenler gününüzü kutluyor, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, hayatını kaybeden öğretmenlerimize Allah’tan Rahmet diliyor, emekli öğretmenlerimize uzun ve sağlıklı ömür niyaz ediyor, görevine devam eden öğretmenlerimize başarılar diliyor, hepinize saygılar sunuyorum.

 

                                                                                                               Murat UZUN

                                                                                                              İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

24-11-2015

Vali Vefki ERTÜR Cad No 9 Yeni Mahalle Çameli / Denizli - 0258 571 56 22 - 0258 571 50 14

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.